Hakkımızda

Hafızaevi İstanbul’un merkezi Sultanahmet’de Müzeler Bölgesinde yer almaktadır. Üzerinde yaşadığımız topraklarda filizlenmiş ve her biri en az yüz yılı aşkın süredir, bilgi, deneyim ve en önemlisi anı biriktirmiş olan markaların bir araya geldiği “Yüzyıllık Markalar Derneği” ve kendisi de yüzyıllık bir kurum olan- Turing iş birliğiyle kurulan “Turing Yüzyıllık Markalar Hafızaevi” ziyaretçilerini zamanda yolculuğa çıkarıyor.

Ülkelerin tarihi birçok farklı katmandan oluşur. Bu katmanlardan biri de; çoğunlukla kişisel girişimlerle başlatılan ve zaman içinde uğraş alanının köklü kuruluşlarına dönüşen markalardır. Bu markalar ait oldukları toplumun sosyal ve kültürel tarihini oluşturan hafıza kaynakları arasında önemli yer tutar.

Zamanının büyük uygarlıklarından Osmanlı İmparatorluğu döneminde başlayan ve Cumhuriyet ile birlikte yaygınlaşan kişisel girişimlerin sonucu, geçmişten bugüne köprü olan markalar, bu toprakların “değer”idir…

“Değer” kavramı -iletişim imkanlarının ve kanallarının gelişmesi ile birlikte- sınırları aşan bir kültür elçisi görevi üstlenir. Her marka hem ait olduğu kültürün izlerini taşır, hem de kendisi bir kültürel kod olarak “değer”dir.

Günümüz dünyasında, geçmiş ile bugün arasında bağ kurmak isteyen herkesin bakışı “marka”ların biriktirdiği “bilgi”ye yönelir.

Bu coğrafyanın bilgisine “marka”lar üzerinden ulaşmak isteyenler için kurulan “Turing Yüzyıllık Markalar Hafızaevi” geçmişin güçlü değerlerini korurken, yeni keşiflere de olanak tanıyor.

Turing ev sahipliğinde hayat bulan ve ülkemizin köklü markalarının hikayelerini sunan “Turing Yüzyıllık Markalar Hafızaevi” ziyaretçilerine ülkemizin adeta sembolü olmuş bir lokasyonda, Sultanahmet’de köklülük ve hafızaya dair ilham verecek bir seçki ile oluşturulmuştur. Hafızaevin’nin ikinci katı yüzyıllık markaların hikayelerinin dijital ortamda izleyicisi ile buluşturulduğu bir izleme mekanı ve saygı odasından oluşmaktadır. En üst katı ise markaların sergi alanı olarak düzenlenmiştir. Hafızaevi tarihi markaların sergilerinin yanı sıra şehrin ve ülkemizin önemli kültür sanat etkinliklerinin de paydaşı olarak varlık gösterecektir.

ZİYARET SAATLERİ

  • Pazartesi Kapalı
  • Salı 10.00 - 19.00
  • Çarşamba 10.00 - 19.00
  • Perşembe 10.00 - 19.00
  • Cuma 10.00 - 19.00
  • Cumartesi 10.00 - 19.00
  • Pazar Kapalı

ZİYARET BİLGİLERİ

Ziyaret için formu doldurmanız gerekmektedir.

Ziyaretler ücretsizdir.

Mola saati 13:45 – 14:45 arasıdır.

Resmî tatil ve özel günlerde ziyaret saatleri değişiklik gösterebilir.

Hafızaevi Hakkımızda
Hafızaevi Hakkımızda
Hafızaevi Hakkımızda
Hafızaevi Hakkımızda

Turing ev sahipliğinde hayat bulan ve ülkemizin köklü markalarının hikayelerini sunan “Turing Yüzyıllık Markalar Hafızaevi” ziyaretçilerine ülkemizin adeta sembolü olmuş bir lokasyonda, Sultanahmet’de köklülük ve hafızaya dair ilham verecek bir seçki ile oluşturulmuştur.

Hafızaevin’nin ikinci katı yüzyıllık markaların hikayelerinin dijital ortamda izleyicisi ile buluşturulduğu bir izleme mekanı ve saygı odasından oluşmaktadır. En üst katı ise sergi alanı olarak düzenlenmiştir. Tarihi markaların sergileri yanı sıra şehrin ve ülkemizin önemli kültür sanat etkinliklerinin de paydaşı olarak varlık gösterecektir.

işbirliği ile…